Czym najczęściej zajmują się Polacy pracujący w Holandii?

Nie od dziś wiadomo, że Polacy bardzo często emigrują z kraju w celach zarobkowych. Jednym z bardziej powszechnych miejsc, w których się zatrzymują, są Niemcy, jednak zaraz za nimi plasuje się Holandia.

Dlaczego Holandia?

Po lekkim ustąpieniu pandemii wyjazdy do pracy za granicę stały się w Polsce bardzo popularne. Nasi zachodni sąsiedzi nie byli w stanie zapewnić Polakom odpowiedniego zatrudnienia na dobrym poziomie, dlatego zaczęli oni szukać nieco dalej. 
Ziemie Holandii zamieszkuje dzisiaj około 250 tysięcy Polaków, gdzie znaczna większość to obywatele tymczasowi, co oznacza, że przyjechali wyłącznie w celach zarobkowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ stawki pracy minimalnej w kraju tulipanów i wiatraków wynoszą prawie 1 700 euro za miesiąc przy standardowym, 40-godzinnym tygodniu pracy. Warto jednak dodać, że polscy emigranci coraz częściej decydują się zostać w Holandii na stałe. 
Znaczna ilość Polonii w takich miastach jak Amsterdam czy Rotterdam sprawiła, że znaleźli oni tam swoje miejsce, własną narodową wspólnotę i co najważniejsze, możliwość jej rozwoju. W wielu miastach Polacy posiadają własne sklepy, mogą prowadzić lokalne gospodarstwa i odnajdują się w grupach kulturowych czy religijnych, gdzie spotkania prowadzone są w polskim języku.

Są jakieś minusy pracy za granicą?

Nie wszystko wygląda tak kolorowo na samym początku. Polak, który dopiero co przyjeżdża na Niderlandy, musi zdawać sobie sprawę z tego, że na godne warunki musi on sobie zapracować. Najwięcej skarg dotyczy głównie mieszkań. Ich wynajem jest naprawdę drogi i polski emigrant powinien przywieźć ze sobą zapas gotówki, by zapewnić sobie w miarę wygodne lokum na przynajmniej kilka pierwszych miesięcy. 
Jeśli nowo przyjezdny Polak czuje się w Holandii samotny, to powinien wiedzieć, że 2 maja obchodzone jest tam Święto Polonii. Ten świąteczny dzień jest więc świetną okazją, by spotkać się lub też zapoznać innych rodaków mieszkających w okolicy i włączyć się do narodowej wspólnoty za granicą.

Gdzie najczęściej pracują Polacy w Holandii?

Wiadomo już, że kwestie zarobkowe oraz życie w Holandii są dla Polaków bardzo korzystne. Wszystko zaczyna się jednak od znalezienia pracy, której należy szukać jeszcze w Polsce. Nie jest to oczywiście łatwe, zwłaszcza jeśli nie wie się, w jakiej branży właściwie szukać. Polscy emigranci są najczęściej zatrudniani w budowlance, przemyśle spożywczym, różnego rodzaju fabrykach czy centrach dystrybucyjnych. 
Mimo, że praca w takich miejscach kojarzy się głównie z siłowym wysiłkiem, to Holendrzy cenią sobie wykształcenie i wysokie kompetencje Polaków ubiegających się o pracę. Dużą popularnością cieszy się również praca przy produkcjach ogrodniczych oraz rolnych i to właśnie one są najczęściej polecane przez zamieszkałych już w Holandii Polaków. 
 Warto jednak zaznaczyć, że dzięki rozwojowi Polonii w kraju wiatraków istnieje tam wiele polskich osiedli, sklepów czy nawet restauracji, w których również można szukać zatrudnienia na samym początku przygody.

Podsumowanie

Można zatem zauważyć, że życie Polaków w Holandii nie musi wiązać się z walką o przetrwanie i lepsze życie po powrocie do ojczyzny. Wielu rodaków czuje się w Niderlandach jak w domu i bardzo często zostaje tam na stałe dzięki stabilnej i dobrze płatnej pracy oraz dobrym warunkom do życia wśród innych polskich emigrantów.

Komentarze

Popularne posty