Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem z dochodów z Niemiec

W dzisiejszych czasach bardzo popularne stały się emigracje Polaków do innych krajów w celach zarobkowych. Zwłaszcza po pandemii było to konieczne, gdyż rodziny nieraz traciły źródło utrzymania przez bankructwa przedsiębiorstw Są jednak kraje, w których kryzys gospodarczy nie odbił się na firmach tak bardzo. Przykładem będą tutaj Niemcy. To właśnie tam po ostatnim lockdownie wielu Polaków znalazło miejsce zatrudnienia.

Rozliczenia, dochody i podatki - praca w Niemczech

O pracy u naszych zachodnich sąsiadów można mówić wiele, jednak w tym momencie warto skupić się na kwestiach, które dotyczą już osób tam pracujących. Jedną z nich jest rozliczenie PIT. Już dla osoby, która pracuje za granicą wyłącznie na swój rachunek, nie jest to łatwe, a co w wypadku gdy jedno z małżonków lub nawet oboje uzyskują dochody w Niemczech? Zanim do tego przejdziemy, warto przypomnieć, jak wygląda kwestia rozliczenia międzynarodowego z dwóch perspektyw.

Niemiecka perspektywa

Ogólnie przyjęte jest, że jeśli osoba zamieszkała i pracująca na terytorium Niemiec posiada inne obywatelstwo, to rozlicza się ona w kraju swojego pochodzenia, korzystając z tak zwanej metody zwolnienia z progresją, o której więcej za chwilę. 
W Niemczech ponadto osoba ta jest zobowiązana do zapłaty Lohnsteuera, czyli tak zwanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że Polak musi ustalić stawkę podatku oraz klasę podatkową, w której się znajduje, a dodatkowo złożyć przed niemieckim organem skarbowym deklarację dotyczącą zarobków uzyskanych w Niemczech.

Polska perspektywa

Wspomniane już wcześniej zwolnienie z progresją Polak załatwia na terytorium Polski. Składa on przed polskim organem skarbowym deklarację dotyczącą zarobków uzyskanych w danym roku niezależnie od miejsca ich uzyskania i jeżeli podatnik nie uzyskał żadnych zarobków w Polsce, to polski fiskus zwolni dochód uzyskany w Niemczech z opodatkowania w Polsce.

Rozliczenie małżonków

Widać zatem, że sprawa rozliczeń jest skomplikowana zarówno na terytorium Polski jak i Niemiec, natomiast warto już na początku powiedzieć, że kwestia rozliczenia międzynarodowego małżonków nie przysparza więcej problemów. 
W Polsce małżonkowie pozostający cały rok podatkowy w związku małżeńskim, mogą rozliczać się wspólnie. Dotyczy to również małżeństwa, które ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita państwie, ale które znajduje się na terenie Unii Europejskiej lub Konfederacji Szwajcarskiej. Kwestia ta jest identyczna również dla małżonków, z których tylko jeden z nich podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych poza nią. 
 Tutaj jednak jest pewien haczyk. Jeśli małżeństwo ubiega się o wspólne rozliczenie tylko w Niemczech (Lohnsteuer), to małżonek pracujący w Polsce nie może osiągnąć przychodu przekraczającego 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym

Podsumowanie 

Można stwierdzić, że kwestie podatkowe to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza jeśli dochodzi do tego jeszcze sprawa rozliczeń małżeńskich lub emigracja w celach zarobkowych. Nie warto jednak martwić się na zapas, ponieważ do rozliczeń zostało jeszcze trochę czasu, w którym warto zgłębić jak najwięcej informacji i dobrze się do nich przygotować, zwłaszcza jeśli wspólny dochód jest zagraniczny tylko w połowie.

Komentarze

Popularne posty