Zasiłki na dzieci dla Polaków pracujących w Niemczech

Zgodnie z zasadą swobody przepływu osób, Polacy mogą wybrać do mieszkania i miejsca pracy dowolny kraj Unii Europejskiej. Niemcy to państwo położone na zachodniej granicy z Polską, co sprawia, że są chętnie wybierane na miejsce pobytu. Polacy pracujący w Niemczech mogą liczyć nie tylko na dobre zarobki, ale także zasiłki rodzinne, w tym zasiłki na dzieci.

Zabezpieczenie społeczne dla osób legalnie pracujących w Niemczech

Zanim omówimy konkretne zasiłki i świadczenia dla osób legalnie pracujących w Niemczech, warto poruszyć kwestię zabezpieczenia społecznego. Niemiecki system zabezpieczeń składa się z ubezpieczenia emerytalnego, zdrowotnego, od wypadków, na wypadek utraty pracy, a także ubezpieczenia pielęgnacyjnego dla osób bezdzietnych i ubezpieczenia pielęgnacyjnego dla osób posiadających dzieci (stawka obowiązująca od 1 stycznia 2020 r. to 3,05%). Wszystkie osoby legalnie zatrudnione na pełny etat i posiadające umowę o pracę odprowadzają składki przez pracodawcę i mogą korzystać ze świadczeń. Jakie zasiłki i dodatki przysługują Polakom pracującym Niemczech?


Zasiłek na dziecko: Kindergeld

Zgodnie z informacjami przygotowanymi przez Kasę Świadczeń Rodzinnych Federalnej Agencji Pracy Polacy pracujący w Niemczech mogą korzystać z zasiłku, jakim jest popularny Kindergeld. Jest to świadczenie rodzinne, które przysługuje osobom, które w Niemczech podlegają tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Są to więc osoby, które rozliczają podatki w niemieckim urzędzie skarbowym (rozliczenie jako niemieccy rezydenci podatkowi). 


Warunki otrzymania Kindergeld

Zasiłek mogą pobierać rezydenci, czyli osoby mające w Niemczech stałe miejsce zamieszkania. Aby móc się starać o przyznanie zasiłku przebywanie w Niemczech powinno trwać nieprzerwanie przez minimum pół roku. Inną drogą do uzyskania Kindergeld jest złożenie wniosku o traktowanie jak niemieckiego rezydenta podatkowego.


Wiek dzieci a Kindergeld

Zasiłek jest wypłacany do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Dopuszcza się jednak pobieranie świadczenia do 21 roku życia. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko pod warunkiem, że osoba uprawniona do pobierania świadczenia jest bezrobotna, ale zarejestrowana w urzędzie pracy. W przypadku kontynuowania przez dziecko nauki zasiłek Kindergeld jest wypłacany do ukończenia 25 lat. Wiek dziecka nie ma znaczenia tylko w przypadku osób z niepełnosprawnościami, na które Kindergeld jest przyznane dożywiotnio.


Ile wynosi zasiłek na dzieci Kindergeld?

Wysokość zasiłku na dzieci zmienia się na przestrzeni lat. Od 1 stycznia 2021 r. kwoty te wynoszą odpowiednio:

  • na pierwsze i drugie dziecko: 219 euro

  • na trzecie dziecko: 220 euro

  • na kolejne dzieci: 250 euro


Jestem pracownikiem sezonowym - czym mogę korzystać z Kindergeld?

Tak. Zasiłek Kindergeld przysługuje także pracownikom sezonowym i pracownikom oddelegowanym do pracy w Niemczech. Zezwala na to orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2012 r. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy pracownicy pracujący w Niemczech podlegają systemowi ubezpieczeń społecznych.


Pobieram zasiłek rodzinny w Polsce - czy przysługuje mi zasiłek w Niemczech?

Tak. Jeśli pobierasz w Polsce zasiłek rodzinny, to możesz się starać o uzyskanie dopłaty do zasiłku rodzinnego. Otrzymasz wtedy różnicę obliczoną na takich zasadach, jakbyś był obywatelem Niemiec i pracował w Niemczech.


Zasiłek rodzicielski: Elterngeld

Prawo do pobierania zasiłku mają oboje rodzice, ale tylko wtedy, gdy zdecydują się na opiekę nad dzieckiem i pracują co najmniej 30 godzin tygodniowo. Muszą także pracować legalnie i mieszkać w Niemczech. Co ważne, zasiłek może być podzielony na dwóch rodziców, dzięki czemu czas poświęcony na pracę można podzielić. 


Ile wynosi wysokość Elterngeld?

Wysokość zasiłku waha się między 300 a 1800 euro, a wypłacana kwota zależy od wysokości dochodów netto rodzica, który weźmie urlop wychowawczy.


Jak długo można pobierać zasiłek rodzicielski? 

Zasiłek na dzieci Elterngeld można pobierać przez okres 12 miesięcy. Dopuszcza się jednak pobieranie zasiłku przez dodatkowe 2 miesiące.


Zasiłek opiekuńczy na dzieci: Betreungsgeld 

Zasiłek jest przeznaczony dla par, które mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym i pracują minimum 30 godzin tygodniowo w Niemczech. Mogą go otrzymać, jeśli podczas pracy minimum jednego z nich dziecko nie przebywa w publicznym żłobku lub przedszkolu, a jest pod opieką bliskich, opiekunki lub w prywatnym ośrodku. Co ważne, wysokość zasiłku różni się w zależności od kraju związkowego.


Dodatek na dziecko - Kinderzuschlag

Dodatek Kinderzuschlag pozwala na wsparcie finansowe rodziców, które umożliwia opłacenie korepetycji, wyjazdy szkolne itp. Jest przyznawany na dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia.  Warunkiem jest jednak mieszkanie w tym samym gospodarstwie domowym, a także nie przekraczanie minimalnej granicy dochodów, która obecnie jest ustalona na 900 euro dla dwojga lub 600 euro dla rodziców samotnie wychowujących. Co ważne, rodzic może pobierać jednocześnie zasiłek Kindergeld.

Komentarze

Popularne posty