Kierunki zarobkowej migracji Polaków - Unia Europejska i kraje spoza UE

Podnoszenie pensji minimalnej w Polsce z roku na rok. Atrakcyjny socjal dla rodzin. Zerowy podatek dla młodych i lepsza pensja. Różne formy zatrudnienia do wyboru. Rynek, który łatwo wchłania imigrantów zza wschodniej granicy. Chociaż wydaje się, że Polska to kraj, w którym robienie kariery i łączenie jej z pracą nie powinno stanowić problemu, to wielu młodych ludzi decyduje się na emigrację zarobkową. Gdzie wyjeżdżają Polacy do pracy i dlaczego?

Kto emigruje za granicę?

Badania dotyczące migracji Polaków prowadzi wiele agencji rządowych, pozarządowych i prywatnych. Ciekawe badania przeprowadził między innymi ARC Rynek i Opinia na zlecenie Work Service przeprowadzono w grudniu 2020 r. i styczniu 2021 r. Wnioski z XV edycji “Barometru Rynku Pracy” są niepokojące. Wynika z nich, że emigracja zarobkowa jest rozważana przez prawie 18% młodych, niewykluczonych z rynku pracy Polaków powyżej 18 roku życia. 


Jakie są powody emigracji do innych krajów?

Wyjazd za granicę to zawsze trudna decyzja. Wiąże się z nią pozostawienie ułożonego życia, rodziny, przyjaciół, zmiana kulturowa, nowa praca, mieszkanie i wszystko to, do czego jest się przyzwyczajonym, będąc od wielu lat w Polsce. Względy finansowe często przewyższają jednak wygodę i są głównym powodem emigracji. Potwierdzają to różnego rodzaju badania prowadzone od wielu lat. Decydując się na emigrację zarobkową, Polaków interesuje głównie wysokość pensji i przeliczenie jej na to, ile rzeczy albo o jakiej wartości będą mogli kupić, np. “powrót z pewnym mieszkanie po x latach”, “nowy samochód po x miesiącach”.

Niemniej ważne od finansów są także standard życia, opieka zdrowotna i edukacja. Kraje, w których można liczyć na ulgi, zasiłki i zwolnienia z podatku, a także na dobrą opiekę medyczną i ubezpieczenie są bardziej cenione przez Polaków, którzy za granicą chcą czuć się bezpiecznie. Dotyczy to więc szczególnie rodzin, które decydują się na emigrację razem z dziećmi.


Do jakich krajów najczęściej emigrują Polacy?

Emigracja zarobkowa Polaków zwykle ma charakter czasowy. Osoby wyjeżdżające za granicę wyjeżdżają, aby dobrze zarobić i wrócić, chociaż wielu młodych ludzi nie wyklucza pozostania poza granicami Polski. Zwykle jest to okres około pół roku, a trzy najpopularniejsze kierunki zarobkowej migracji Polaków to:

  • Niemcy

  • Wielka Brytania

  • Holandia

Popularne są także takie kraje jak Irlandia, Belgia czy Włochy. Obserwuje się także większe zainteresowanie krajami skandynawskimi (Norwegia, Szwecja), jednak są one mniej atrakcyjne ze względu na wysokie koszty życia. 


Gdzie są największe Polonie?

Jak wskazują dane, poza granicami Polski mieszka na stałe ponad 2,5 miliona Polaków. Najwięcej Polonii jest w Niemczech, gdzie liczba Polaków to ponad 1,5 miliona osób. Niewiele mniej, bo 900 tysięcy osób mieszka na stałe w UK. Spore rzesze Polonii obserwuje się także w Holandii (około 160 tys.), Irlandii (ok. 120 tys.) i we Włoszech (ok. 100 tys.).

Komentarze

Popularne posty