Pierwsze kroki w pracy za granicą — poradnik: Holandia

Holandia to bardzo popularny kraj, wśród osób szukających pracy za granicą. Szacuje się, że co czwarty mieszkaniec Holandii jest imigrantem, a spora część z nich to Polacy. Wizja wielu nowych możliwości i dużo większych zarobków niż te, na jakie możemy liczyć w Polsce, sprawia, że wiele osób wybiera właśnie ten kraj w celach zarobkowych.

Jednak przed decyzją o wyjeździe warto dokładnie zapoznać się z prawem obowiązującym na terenie Holandii oraz prawami i obowiązanymi nas jako pracowników. Dzięki temu, gdy znajdziemy się już na miejscu, nic nas nie zaskoczy i będziemy rozumieli wszelkie zasady i przepisy obowiązujące na terenie tego kraju.  

Co należy wiedzieć, przed wyjazdem do Holandii w celach zarobkowych?

Holenderskie prawo szczegółowo określa wymiar czasu pracy, zarówno w odniesieniu do doby pracowniczej jak i całego tygodnia pracy. W ciągu doby pracownik może przepracować nie więcej niż 12 godzin, wliczając w to nadgodziny, a między zmianami musi mieć 11 godzin na odpoczynek. Raz w tygodniu odpoczynek ten może zostać skrócony do 8 godzin, ale raz w tygodniu pracownik powinien mieć także minimum 36 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Standardowy wymiar pracy w Holandii to 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Maksymalny czas pracy w ciągu całego tygodnia to 60 godzin, jednak nie odnosi się on do czasu pracy osób pracujących na zmianach nocnych, ponieważ w ich przypadku maksymalna ilość godzin pracy w tygodniu to łącznie 40. Każda osoba zatrudniona w Holandii, bez względu na zajmowane stanowisko i charakter pracy może liczyć na 20 do 30 dni płatnego urlopu w ciągu roku w zależności wieku, stażu pracy oraz wymiaru pracy danego pracownika. 

Rodzaje umów w Holandii

W Holandii istnieje kilka rodzajów umów, których wybór w dużej mierze zależny jest od tego, w jakiej fazie zatrudnienia znajduje się obecnie dana osoba. Szukając zatrudnienia na terenie Holandii, bardzo ważne jest wyrobienie sobie jednego z dwóch numerów identyfikacyjnych — Sofinummer lub BSN, które służą do komunikacji z organami administracji państwowej.

Rodzaje umów, z jakimi możemy się spotkać, szukając zatrudnienia na terenie Holandii to:

  • Umowy o pracę

    • Umowa na czas określony (tijdelijk contract) – Umowa tego typu zawierana jest na określony w niej czas. Zazwyczaj jest to kilka miesięcy lub rok. Każdy pracodawca ma prawo zawrzeć z pracownikiem maksymalnie 6 umów na czas określony. Następnym krokiem jest zakończenie umowy lub zawarcie umowy na czas nieokreślony. 

    • Umowa na czas nieokreślony (vast contract) – Umowa, w której nie jest określona data jej zakończenia, a jedynie informacje na temat obowiązującego okresu wypowiedzenia. Tego typu umowę można zerwać jedynie w sytuacji, gdy jedna ze stron złoży wypowiedzenie. 

  • Umowy elastyczne (przypominające swoją formą obowiązujące w Polsce umowy cywilnoprawne)

    • Kontrakt zerowy (nulurencontract) – zatrudnienie na podstawie tego typu umowy polega na tym, że pracodawca wzywa pracownika tylko w sytuacji, gdy jest on potrzebny. Wynagrodzenie wypłacana jest tylko za przepracowane godziny, więc w przypadku, gdy pracownik nie zostanie wezwany do pracy w ciągu miesiąca, nie zarobi on nic. 

    • Kontrakt min-mix (min-maxcontract) – umowa tego typu określa minimalną i maksymalną liczbę godzin, które będzie mogła przepracować dana osoba w ciągu tygodnia. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za minimalną liczbę godzin w ciągu 6 pierwszych miesięcy. Jest to konieczne nawet w sytuacji, gdy pracownik nie przepracował ani jednej godziny.

Rozliczanie wynagrodzenia w Holandii

Podatki w Holandii są dość wysokie, a dodatkowo kraj ten posiada jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Europie. Podatek dochodowy opłacany jest przez pracodawcę każdego miesiąca. Po zakończeniu roku podatkowego podobnie jak w Polsce, należy złożyć odpowiednią deklarację do Belastingdienst, która jest niezbędna do tego, aby ubiegać się o zwrot podatku wynikającego z nadpłat oraz przysługujących danej osobie ulg podatkowych.

Osoby składające deklarację w urzędzie muszą posiadać kartę podatkową (Jaaropgaaf) lub odcinki wypłaty (Salaris). Z powodu deficytu specjalistów Holandia wprowadziła pojęcie specjalnych pracowników, które dotyczy zawodów znajdujących się na liście przygotowanej przez ministerstwo pracy i finansów. Podejmując pracę na jednym z tych stanowisk, można skorzystać z ulgi, która polega na tym, że opodatkowane zostaje tylko 70% wypłaty pracownika, a 30% jest kwotą wolną od podatku i trafia bezpośrednio do kieszeni pracownika. Ma to na celu zachęcenie specjalistów z danych dziedzin do podjęcia zatrudnienia w Holandii. 


Komentarze

Popularne posty