Pierwsze kroki w pracy za granicą — poradnik: Niemcy

Praca za granicą jest bardzo popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele osób. Jednym z najpopularniejszych krajów, do których polscy obywatele wyjeżdżają w celach zarobkowych, są niewątpliwie Niemcy. Jednak przed wyjazdem do Niemiec w celach zarobkowych, warto zapoznać się z działającym tam prawem pracy oraz swoimi prawami i obowiązkami jako pracownika. Sprawdzimy dziś, jakie są najważniejsze kwestie, z którymi warto zapoznać się przed rozpoczęciem pracy w Niemczech.

Co warto wiedzieć, jadąc do Niemiec w celach zarobkowych?

Przed wyjazdem do Niemiec w celu podjęcia pracy, warto zorientować się w wysokości wynagrodzenia, na jakie możemy liczyć. W Niemczech podobnie jak w Polsce istnieje płaca minimalna, która ustalana jest na poziomie ustawowym.

Obecnie minimalne wynagrodzenie w Niemczech wynosi 9,60 euro za godzinę pracy. W styczniu 2022 ma ona wzrosnąć do 9,82 euro, a następnie od lipca 2022 roku osiągnie wysokość 10,45 euro za godzinę pracy.

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie pracownikowi w wysokości przynajmniej płacy minimalnej. W sytuacji, gdy to wynagrodzenie jest niższe, pracodawca naraża się na odpowiedzialność w razie kontroli finansowej i może się to wiązać z bardzo wysoką grzywną.

Pracownikom zatrudnionym w Niemczech na umowę o pracę przysługuje zwykle nie mniej niż 24 dni urlopu i nie więcej niż 30 dni urlopu. Kwestia ta jest zależna od firmy, w jakiej podjęliśmy zatrudnienie. Pełen etat wynosi 40 h tygodniowo, a maksymalny czas, jaki można przepracować w tygodniu to 48 h. Istnieją też pewne wyjątki, gdzie maksymalny czas pracy w tygodniu może wynieść 60 h, jednak w tym przypadku konieczne jest wyrównanie tego czasu do 48 h w okresie 6 miesięcy. Dzienny czas pracy nie może przekroczyć 10 h, a przerwy, jakie przysługują pracownikowi to 15 minut przerwy śniadaniowej i 45 minut przerwy tzw. Mittagspause.

Warto pamiętać także o tym, że pracując w Niemczech, możemy starać się o uzyskanie różnego rodzaju dodatków socjalnych np. „Kindergeld”, czyli świadczenie na dzieci. 

Rodzaje umów w Niemczech

W Niemczech istnieje kilka rodzajów umów, takich jak:

  • Arbeitsauftrag — umowa zlecenie

  • Arbeitsvertag — umowa o pracę

  • Werkvertag — umowa o dzieło

  • Teilzeit – praca w niepełnym wymiarze godzin

  • Minijob – praca na tzw. mini etacie

Umowa o pracę podobnie jak w Polsce dzieli się na tę, w której określony jest czas zatrudnienia i tą o nieokreślonym czasie zatrudnienia. Umowa z określonym czasem zatrudnienia wystawiana jest zazwyczaj na okres 2 lat. Po tym czasie może ona być przedłużana jeszcze 3 razy. W przypadku umowy o nieokreślonym czasie zatrudniania może ona zostać przerwana tylko w przypadku złożenia wypowiedzenia przez jedną ze stron. 

Pracownik zatrudniony na Teilzeit, czyli pracę w niepełnym wymiarze godzin pracuje we wszystkie dni tygodnia, ale mniej godzin niż osoba zatrudniona na pełny etat. Tygodniowo jest to od 15 do 30 godzin pracy. Z kolei Minijob to rodzaj zatrudnienia, gdzie pracownik pracuje mniej niż 15 godzin tygodniowo. Sporo osób w Niemczech wybiera właśnie ten sposób zatrudnienia lub też Teilzeit. Minjob cieszy się także sporym zainteresowaniem wśród emerytów, którzy szukają dodatkowego zarobku. 

Jak rozliczane jest wynagrodzenie?

W Niemczech tak samo jak w Polsce każda legalnie zatrudniona osoba jest zobowiązania do opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (Einkommensteuer). Oprócz tego z wynagrodzenia opłacany jest także podatek kościelny (Kirchensteuer) oraz solidarnościowy (Solidaritätszuschlag), jednak nie są one obowiązkowe dla wszystkich podatników.

Rozliczenia z niemieckim Urzędem Skarbowym (Finanzamt) dokonuje się w oparciu o klasy podatkowe, do których przydzielany jest każdy podatnik w Niemczech. Klasy te określają ilość oraz wysokość podatków, a także to jakie ulgi i zasiłki przysługują danej osobie. Wszyscy podatniku uzyskujący dochód w Niemczech muszą rozliczać się z minionego roku podatkowego, podobnie jak ma to miejsce w Polce. W tym celu najważniejszy jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli odpowiednik polskiego PIT-11, który wystawia pracownikowi pracodawca. Jest to dokument niezbędny do potwierdzenia ilości i źródła uzyskanych dochodów oraz wysokości odprowadzonych składek.

Czy po lekturze czujecie się lepiej przygotowani do pracy w Niemczech? A może nasuwają się wam dalsze pytania? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze

Popularne posty