Zasiłki i dodatki, jakie przysługują pracownikom w Holandii

Praca za granicą to wybór wielu osób, które szukają lepiej płatnej pracy. Na swoje nowe miejsce do życia wciąż chętnie wybierana jest Holandia. Kraj, w którym zasiłki i dodatki są przyznawane wielu Polakom. Pracownikom legalnie zatrudnionym w Holandii przysługują zasiłki socjalne, ale najwięcej osób korzysta z zasiłków rodzinnych, które są wypłacane także na dzieci mieszkające w Polsce.

Jakie zasiłki dla Polaków w Holandii?


Obywatele Polski, którzy decydują się podjąć pracę w Holandii, w zależności od sytuacji życiowej, mogą starać się o przyznanie różnych świadczeń. Podstawowe zasiłki to zasiłek socjalny i zasiłek dla bezrobotnych.


Zasiłek socjalny


Zasiłek socjalny w Holandii to Wet werk en bijstand. Przysługuje on osobom, które znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. Wysokość zasiłku zależy od gminy, która podejmuje decyzję o przyznaniu zasiłku. Wysokość Wet werk en bijstand jest weryfikowana co pół roku na podstawie uzyskanych dochodów świadczeniobiorcy. Co więcej, dodatkowe wsparcie jest przyznawane osobom, które samotnie wychowują dziecko.


Zasiłek dla bezrobotnych


Informacje o zasiłku dla bezrobotnych w Holandii można znaleźć szukając nazwy Werkloosheidwet. Trzeba wiedzieć, że chociaż zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany osobom, które nie pracują, to aby go uzyskać, konieczne jest przepracowanie w Holandii co najmniej 26 tygodni w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Świadczenie jest wypłacany co najmniej przez trzy miesiące, ale nie dłużej niż 38 miesięcy.


Socjal w Holandii na dziecko - jakie zasiłki dla Polaków w Holandii?


System świadczeń socjalnych w Holandii to szeroki wachlarz możliwości szczególnie dla osób zatrudnionych i mających dzieci. Zasiłki i dodatki, jakie przysługują pracującym w Holandii Polakom, są wypłacane wszystkim, którzy spełniają określone warunki.


Zasiłek rodzinny w Holandii


Holandia to kraj, w którym o zasiłek rodzinny Kinderbijslag stara się wielu rodziców, ponieważ warunki, jakie trzeba spełnić to:

  • legalna praca na terenie Holandii,
  • posiadanie meldunku w tym kraju
  • nieukończenie przez dziecko 18 lat.
Co ważne, zasiłek jest wypłacany także na dzieci mieszkające w Polsce. O pieniądze można się ubiegać po przepracowaniu co najmniej 3 miesięcy w Holandii.

Zasiłek macierzyński

Urodzenie dziecka wymaga od rodziców wiele zaangażowania, szczególnie na początkowym etapach rozwoju dziecka. Co więcej, jest dużym wysiłkiem dla kobiety, do którego trzeba się przygotować. Aby to umożliwić, wśród zasiłków w Holandii jest także zasiłek macierzyński, który umożliwia uzyskanie nawet 100% dochodu, o ile wysokość dochodów nie jest wyższa niż ustalona przez rząd. Zasiłek macierzyński w Holandii można pobierać przez 6 tygodni przed planowanym terminem porodu i 10 tygodni po urodzeniu dziecka.


Dodatek na dziecko w Holandii


Pobieranie zasiłku rodzinnego Kinderbijslag to nie wszystko co holenderski rząd przygotował dla rodzin z dziećmi. Kindgebonden budget to dodatek na dziecko, o który może się starać każdy, kto otrzymuje Kinderbijslag. Wysokość dodatku zależy od wysokości zarobków i ilości dzieci. Więcej o Kinderbijslag przeczytacie tutaj.


Dodatek Kindgebonden Budget -  kiedy wypłacany?


Holenderski dodatek na dziecko, czyli popularny Kindgebonden Budget, to zasiłek rodzinny przysługujący osobom, które mają na utrzymaniu dziecko. Warunkiem jest jednak wykonywanie legalnej pracy na terenie Holandii w danym roku podatkowym przez okres minimum 3 miesięcy.


Forma przyznawania Kindgebonden budget ma postać tak zwanej zaliczki, ponieważ dodatek jest przyznawany co miesiąc, a pod koniec okresu rozliczeniowego można otrzymać zwrot nadpłaconych kosztów lub ma się obowiązek zwrócić nadwyżki.


Dodatkowe ubezpieczenia w Holandii - Dodatek Zorgtoeslag


W Holandii od 2017 r. obowiązuje obowiązkowe ubezpieczenie dla osób zatrudnionych w tym kraju.  Zorgtoeslag  to dofinansowanie do ubezpieczenia, które umożliwia na potrącenia z wypłaty na podstawowe świadczenia zdrowotne. Dodatek Zorgtoeslag nie jest przyznawany automatycznie i trzeba o niego wystąpić. Dodatek do ubezpieczenia w Holandii zależy od wysokości zarobków. Im są one wyższe, tym dofinansowanie jest niższe. Co więcej, osoby otrzymujące zasiłek zdrowotny Zorgtoeslag mają obowiązek zgłosić zmiany w ciągu 4 tygodni, na przykład jeśli zmienią się dochody.


Czy możesz otrzymać zasiłek zdrowotny w Holandii?


Prawo do otrzymywania Zorgtoeslag określają warunki:

  • ukończone 18 lat

  • posiadanie holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego

  • otrzymywanie dochodu poniżej łącznej kwoty limitów

  • obywatelstwo holenderskie lub pobyt legalny

  • niezbyt wysokie aktywa


Określenie warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc otrzymać Zorgtoeslag sprawia, że wielu Polaków nie może otrzymać zasiłku lub jest on możliwy, ale na innych zasadach. Są to między innymi osoby bez stałego adresu, studenci czy wojskowi.

Komentarze

Popularne posty